Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zeptali jsme se členek levicových klubů žen

14. 1. 2010

Nejen ženám, kterým je tato stránka věnována,

ale i mužům doporučuji přečíst si následující řádky. Připravili jsme je ve spolupráci s Republikovou radou Levicových klubů žen. Jsou o práci klubů, ale také o osobních radostech a starostech jejich členek. Omlouvám se všem, kterým jsem jejich texty musel krátit či upravit. Ty názory a zkušenosti, které se nedostaly do dnešní stránky, zveřejníme v únoru.

Většina autorek textů odpovídala na sedm níže uvedených otázek, jejichž text jsme mírně upravili.

1. Co vás v minulém roce nejvíce potěšilo?

2. Co vás loni nejvíce rozzlobilo?

3. Máte vy nebo váš klub nějaké předsevzetí do nového roku?

4. Jaké hlavní akce připravujete pro letošní rok?

5. Připravujete se na oslavu 100. výročí MDŽ?

6. Jak se chystáte v klubech na volby?

7. Jaké je vaše největší přání pro letošní rok?

Tolik tedy otázky. Odpovědi na ně ale nebudeme číslovat. Spojili jsme je do jednolitého textu.

Míla Hudáková, starostka za KSČM, Zákupy

V minulém roce mě potěšilo více událostí, ale nejvíce, že můj nejstarší vnuk po několika neúspěšných studiích dokončil v 21 letech učební obor automechanik. Kdo měl v rodině problémy se svými dětmi či vnuky, pochopí. A druhá věc, která mě potěšila, že se mi splnilo přání uspořádat celorepublikové setkání LKŽ v Zákupech. Myslím si, že se povedlo. Nejvíce mě v soukromí rozzlobila lhostejnost mé dcery k problémům svého syna, mého vnuka. Ve společnosti mě štve závist lidí a nezájem pomoci s problémy druhých. Předsevzetí do roku 2010 nemám, ani náš LKŽ si žádné nedává. Stejně bychom je nedodržely.

Akce LKŽ Zákupy rozdělujeme na stálé a náhodné. Stálé jsou: dětský karneval, oslava MDŽ, 1. máj, akce Tvoříme duší pro tělesně a zdravotně postižené, účast na pietní akci v Terezíně, dětský den, zájezd pod Kunětickou horu, 2x ročně vítání občánků. Náhodné jsou různé kurzy a přednášky, pomoc při akcích města, gratulace při výročí členek atd.

Oslava MDŽ je v Zákupech nejenom pro členky LKŽ, ale i pro ostatní ženy. Bude soutěž o nejlepší buchtu (upečenou), tombola, tanec, občerstvení a hlavně dobrá zábava, o kterou se postarají naši muži ze ZO KSČM v Zákupech. Jako vždy to bude superoslava.

Na volby do sněmovny jsme připravené, podporujeme jedničku pro volby za KSČM z Libereckého kraje paní Marii Nedvědovou. A v podzimních komunálních volbách budou opět kandidovat ženy z LKŽ i z Klubu žen Zákupy.

Moje největší tajné přání na tento rok je úspěšně zakončit své volební období. K tomu ovšem si přeji zdraví pro sebe i všechny, kteří mi každodenně pomáhají a podporují.

Lenka Trkalová, hospodářka Republikové rady LKŽ

Dcera Nikola úspěšně složila závěrečné učňovské zkoušky a našla v sobě sílu a odvahu pokračovat v dalším studiu na střední průmyslové škole. A to mne opravdu potěšilo. Radost mám i z toho, že se v kauzách v Hradci Králové podařilo sjednotit lidi, kteří táhnou za jeden provaz proti aroganci moci na magistrátu města.

V soukromí mne rozzlobilo , že syn přes léto ze všeho zase vyrostl a nové vybavení na zimu bylo dost drahé. Co však je proti morálnímu selhání některých lidí odpovědných za chod tohoto státu, měst, krajů a obcí, plýtvání financí daňových poplatníků a ztrátě jejich normálního selského rozumu.

Domnívám se, že již nastal čas k tomu, aby se ženské organizace opět spojily dohromady a pracovaly pod jednou hlavičkou s jasnou vizí do budoucnosti. Tou by měly být vlastnosti ženám nejbližší, a to například: předávat zkušenosti, udržovat tradice, pomáhat si, pohladit duši, smát se, poukazovat na tvrdost dnešního života...

Nevím, jak se připravují v klubech LKŽ na volby, osobně se domnívám, že je většina práce kolem voleb na jednotlivcích. Co potřebuje jednotlivec k předvolebnímu klání? Utříbené myšlenky, připravené pádné a logické argumenty, pevné hlasivky, chuť něco změnit a úsměv na tváři.

Pro letošní rok si dovolím zvolání: Bože, dej, ať už konečně dostanou lidé rozum! Přeji si, aby se podařil ten rozjetý vlak plný chtivosti po penězích, majetku a moci zastavit. A k tomu ještě dodávám - kéž by syn Vojta přestal růst...

Alena Grospičová, Středočeský kraj

Předsevzetí do nového roku si nedávám a klub také žádné nemá. V letošním roce je několik kulatých výročí. Dále připravujeme k 100. výročí MDŽ oslavu jak v jednotlivých 14 klubech, tak i oslavu ve spolupráci se Středočeskou radou KSČM, na kterou přijedou ženy z Německa a Slovenska. K 65. výročí osvobození členky klubů položí k hrobům padlých kytice, na mnohých místech pomohou i s úklidem hrobů. Toto výročí pak bude zakončeno pietním aktem v Lidicích. Děvčata v klubech připravují různé akce pro děti i prodejní výstavy např. k Velikonocím. Středočeská rada žen se připravuje na celorepublikové setkání.

Volby máme v kraji v květnu do sněmovny, v listopadu do Senátu a komunální. Na kandidátce do Poslanecké sněmovny máme čtyři ženy do desátého místa, a to na 2., 4., 7. a 8. místě. Budou zastoupeny i na kandidátkách do komunálních voleb. Zapojíme se do volební kampaně, protože ženy do politiky patří.

Přání pro letošní rok mám: Přeji si, abychom prožili tento rok v míru, abychom měli to, co hlavně potřebujeme k životu, zdraví a měli štěstí v tom, že budeme mít práci a spokojenost jak v rodině, tak i ve společnosti.

Lenka Fejfarová, Královéhradecký kraj

Nejvíce mě štve politická situace a jednání politiků. V klubu LKŽ připravujeme ve spolupráci s jičínskou organizací KSČM v únoru ples, v březnu oslavu MDŽ a v září budeme mít stánek na Kunětické hoře. Na všechny tyto akce máme dobrý ohlas, proto je rády opakujeme, jsou to už takové naše společné tradiční akce. Netajné přání má asi každý, a to určitě hlavně zdraví, to by chtěl mít každý, tak ať se toto přání vyplní každému. Když bude zdraví, bude určitě i to ostatní.

Gábina Hubáčková, Ústí nad Labem

Bohužel ve společnosti toho loni moc pozitivního nebylo... O to větší radost jsem měla ze svých synů. Z jejich úspěchů ve škole i ve sportu.

Mám předsevzetí pro letošek - vydržet co nejdéle, nevzdávat se, pokračovat v tradicích LKŽ a lidických žen, a samozřejmě pomáhat při prosazování programu KSČM. Jako každoročně nás čeká Třešničkový ples, letos již dvacátý, oslavy MDŽ jak v jednotlivých okresech, tak v krajském měřítku. Následují oslavy 1. máje, které se ponesou v předvolebním duchu, a samozřejmě květnové volby do PS PČR. Volební kampaň jsme zahájili již na podzim. Na předních místech naší kandidátky máme dvě ženy, a protože nám jde o rovné zastoupení a máme zájem na jejich úspěšném umístění, zapojily se do práce všechny okresní kluby LKŽ.

Mám samozřejmě velké přání - pevné zdraví pro celou moji rodinu, ale i pro všechny ženy, nejen z Levicových klubů žen...

Květa Šlahúnková, České Budějovice

Předsevzetí si jako klub nedáváme, jistě každá z nás tajně doufá, že se jí letos už konečně podaří něco velkolepého, co v sobě nosí strašně dlouho a pořád není nálada nebo prostředky, anebo prostě není vhodný čas a příští rok se na to určitě dostane. Na letošek připravujeme tradiční akce, které se plánují na celý rok dopředu - ples levice, oslavy MDŽ, jarní zájezd, květnové oslavy, oslavy dne dětí, slavnost na Kozím hrádku, mikulášskou besídku. Všechny akce jsou pečlivě připraveny, nechybí dobrá zábava, lidé jsou si v těchto okamžicích opravdu blízcí. V posledních letech jsme si zvykly i na akce neplánované, vycházející z okamžitého nápadu a rychlé realizace. To potom například jdeme do Zoo v Hluboké n. Vltavou, nebo si uděláme čajový dýchánek s českou písničkou apod. Speciální oslavy MDŽ nechystáme. Všechny kluby v kraji mají své oslavy, na které zvou významné osobnosti našeho kraje. Sejdeme se u dobré muziky, při které si zatančíme, pobavíme se s přáteli. Okresní výbory KSČM si zvykly, že členky LKŽ pomáhají při volbách jak účastí v okrskových komisích, tak při roznášení volebních materiálů mezi občany. Samozřejmě se aktivně zapojujeme při organizaci volebních mítinků atd. Na druhé straně z našich klubů dáváme návrhy na kandidátky a docela se nám daří ženy prosazovat na přední místa na kandidátních listinách.

Nemám žádné největší veřejné přání, ale docela obyčejně bych si přála zpomalit rychlý běh života, naučit se vychutnávat si všechny příjemné chvilky a umět aktivně odpočívat.

Nataša Šlajchrtová, Pardubický kraj

Loni mne potěšilo narození další vnučky. Ve společnosti však nic, co by se nějak vrylo do paměti.

Velmi mne rozzlobila ztráta zaměstnání. Po 13 letech mně zaměstnavatel nebyl ochotný zvýšit plat. Můj příjem po tolika letech praxe byl stejný jako nástupní plat nekvalifikované pracovnice bez praxe. Naše společnost je prohnilá , není žádné dovolání spravedlnosti a bují zde skrytá diskriminace. Žádná předsevzetí zásadně nepřijímám - LKŽ má vysoký věkový průměr a jsme každou schůzku rády, že se sejdeme ve zdraví. A mým přáním je najít si zajímavou práci a ve zdraví to doklepat do důchodu.

Ivana Pitterová, Pardubice

Pochopitelně jako všechny kluby se potýkáme se získáváním mladších žen do našeho klubu. Přesto jedno pozitivum ale máme - stávající členky vytvořily tým mladších a zdatných sportovkyň, které reprezentují Pardubický kraj v netradičních disciplínách na celorepublikových setkáních LKŽ. Už dnes se těší na další souboje. Každý klub bude mít své oslavy MDŽ v okresech (od konce února probíhají okresní konference, pak jsou oslavy MDŽ okresů a v parlamentu, zasedání ÚV a krajská konference, volby atd.). Kluby našeho kraje navrhly ženy na kandidátky do komunálních voleb a pochopitelně bychom byly rády, kdyby obsadily volitelná místa. Domníváme se, že žena do politiky patří. České ženy jsou velmi vzdělané, vykazují jednu z nejvyšších ekonomických aktivit ze států EU, ale v politice je zastoupení českých žen pod evropským i světovým průměrem. Všeobecně platí, že pokud chce politická strana získat příznivce z řad široké veřejnosti, nestačí k tomu jen kvalitní program, spravedlivé zásady, schopnost srozumitelně komunikovat a mít vysokou politickou kulturu. Důležitá je i tvář strany. A ta je dána zejména vlastnostmi lidí, kteří ji reprezentují z pohledu pohlaví, věku, profese, bezúhonnosti, stylu práce a schopnosti umět jednat. Když zkušeností námi navržených žen v letošních volbách nevyužijeme, příště by již mohlo být pozdě.

Moc si přeji přežít rok 2010 v míru, pohodě a hlavně ve zdraví. Kdo toto přání vysloví, ví, o čem mluví. Zdraví máme jenom jedno.

Zpracoval (jan)

13. ledna 2010, (jan)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář