Jdi na obsah Jdi na menu
 


V téhle partě se vyplatí být

11. 7. 2011

Naše zpravodajky vyzpovídaly zvolené funkcionářky. Každé položily po otázce.

Co je podle vás potřebné učinit, aby činnost levicových žen zaujala širší ženskou veřejnost?

Suzana Exnerová, předsedkyně RR LKŽ:

Jeden konkrétní recept nemám. Ale víme, že pokud děláme akce, které jsou zajímavé, projevují o ně zájem i ty ženy, které nejsou našimi členkami. Snažíme se tedy o co nejširší škálu činností, o spolupráci s jinými subjekty a také o to, abychom se, pokud to lze, ve vhodných případech zviditelňovaly. Spolupráce s Českým svazem žen funguje na mnoha místech republiky, ale na nabídku spolupráce s vedením ČSŽ jsem nedostala žádnou odpověď.

Ze sdělovacích prostředků o nás informují pouze Haló noviny a Rádio Haló Futura. Snažíme se ale i o to, aby se o nás vědělo i v zahraničí. Přátelíme se s ženami jiných národností žijících v České republice, a víme, že přes ně se o nás »venku« už ví.

V neposlední řadě si myslím, že na ženy »mimo« zapůsobí i chování a přístup k problémům, které u našich členek mohou vidět - aby bylo jasné, že v téhle partě se vyplatí být.

Jakým způsobem je podle vašeho názoru možné vyvolat společensky žádoucí aktivitu dosud váhajících, leč nespokojených žen?

Marie Nedvědová, místopředsedkyně RR LKŽ:

To je otázka spíše pro sociology a psychology a odpověď na ni není jednoduchá. Ženy je nutno nejprve přesvědčit, aby se zajímaly o společenské dění a došly k přesvědčení, že i ony mohou přispět ke změně. Neměly by utíkat od řešení problémů k nerealistickým seriálům. Je třeba jim ukázat, že i sebemenší čin v jakémkoliv směru může přispět ke zlepšení poměrů. Levicové ženy v tomto směru musejí jít příkladem.

Co nabízí ženám občanské sdružení LKŽ?

Gabriela Hubáčková, místopředsedkyně RR LKŽ:

Minimálně alespoň kontakt s ostatními ženami levicového smýšlení. Samozřejmě je to o výměně zkušeností, poznatků, ale i názorů. Členství v LKŽ nabízí možnost ženám se realizovat v činnostech jim blízkých. Pořádáme spoustu akcí, některé podporujeme svou účastí, spolupracujeme na řadě akcí s jednotlivými OV. Pro každou z nás je důležitý pocit, že máme kolem sebe lidi, kteří nám rozumějí a pomohou. I to LKŽ nabízejí – soudržnost a sounáležitost. Vždyť Levicové kluby žen nejsou jen o ženách, jsou o pomoci všem!

Dovolíte-li, uvedu v mé odpovědi oblíbený citát z pera význačného francouzského romanopisce Honoré de Balzaca (1799-1850): »Žena je nejdokonalejší ze všech tvorů. Je přechodem od člověka k andělům.«

Kolik je nyní v republice klubů LKŽ a kolik členek? A jak je to s muži ve vašem sdružení?

Hana Bolchová, tajemnice RR LKŽ:

Při poslední kontrole evidence jsme napočítaly 1750 členek v 76 klubech. Vaše otázka ohledně mužů je namístě - máme sedm mužů-členů a kromě toho máme i muže-sympatizanty, kteří se sice brání vstupu, ale pravidelně se našich akcí zúčastňují. Momentálně svou evidenci aktualizujeme. Myslím, že počet členek bude zase o něco vyšší, přibyly totiž tři nové kluby, jeden zanikl. (iš, mh)

11. 7. 2011Hana Bolchová

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář