Jdi na obsah Jdi na menu
 


Symbol ženské emancipace

8. 3. 2010


V historii jednotlivých civilizací zaznamenáváme různé změny v postavení a spolužití žen a mužů.

Matriarchát či patriarchát, polygamie či monogamie, volně či sňatkem svázané partnerství. Vedle toho se vyvíjí i pracovní zapojení žen a mužů ve společenství či rodině. Od přirozené dělby práce, přes diskriminaci až po postupné vyrovnávání se ve vzdělání i v pracovním zařazení. Euroatlantická civilizace je řadu staletí orientována na tradiční křesťanské hodnoty, které mj. předurčovaly roli a místo žen ve společnosti a rodině.

Letos vzpomínáme sté výročí první mezinárodní ženské konference v Kodani, kde byl přijat návrh Kláry Zetkinové, aby americký Národní den žen nabyl mezinárodního charakteru. Historické vzpoury žen proti nerovnosti (zaznamenané od starého Řecka přes Velkou francouzskou revoluci až po demonstraci 15 tisíc žen v New Yorku v r. 1908 za kratší pracovní dobu, vyšší mzdy, volební právo a zákaz dětské práce) dostaly společný symbol.

Po l. světové válce získal tento den své pevné datum a v roce 1975 OSN uznává 8. březen oficiálně jako Mezinárodní den žen. Tento svátek nesymbolizuje fundamentální feministická hnutí, ale je výzvou k pokračování humanizace společnosti, k boji za ženská lidská práva, za rovné postavení žen a mužů ve všech oblastech, za mír… Připomínám, že v ČR byl pravicí MDŽ v letech 1991 až 2003 vymazán v zákoně z významných státních dnů. Nedopusťme to již nikdy!

Miroslav OPÁLKA (KSČM)

8. března 2010, Miroslav OPÁLKA

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář