Jdi na obsah Jdi na menu
 


MDŽ je svátkem mezinárodním

9. 3. 2011

Právě dnes slaví pokrokoví lidé celého světa jeden z nejvýznamnějších svátků – Mezinárodní den žen, svátek, jenž připomíná boj a úsilí za sociálně spravedlivější svět, za 8hodinovou pracovní dobu, za spravedlivé mzdy a vskutku lidské podmínky života nejen pro ženy, nýbrž pro každého, a také připomíná úsilí za mír a šťastný život rodin.

Republiková rada Levicových klubů žen (RR LKŽ) rozvinula letos dobrý nápad, který se zrodil před časem – prohloubit vzájemné poznávání mezi ženami různých národností, které žijí na území ČR. »Vyměnit si zkušenosti, říci si, jak se nám zde, v ČR, žije, bořit bariéry mezi lidmi, poznávat se, ale také se pobavit,« přiblížila předsedkyně RR LKŽ Suzana Exnerová záměr, proč se v předvečer Mezinárodního dne žen uskutečnilo »Mezinárodní odpoledne« pro ženy různých národností, jež vítr svál do země ve středu Evropy. »K přátelství se lidé dostanou právě díky vzájemnému poznávání a porozumění,« upřesnila. A tak přes vánoční cukroví – prvotní impuls ke společné oslavě MDŽ - české levicové ženy navázaly přátelství například s Vietnamkami či Číňankami, které také uplynulou sobotu pozvaly na oslavu Dne žen do pražské restaurace Na Vlachovce.

Když krása a mládí plesá a tančí

Nejprve sálem zašustily rozevláté sukně a zacinkaly penízky zavěšené kolem pasů a šíjí romských dívek z dětského tanečního souboru »Cigáni jdou do nebe«, který již sedm let působí při Základní škole Grafická v Praze 5. Vedoucí Věra Korščenová našemu deníku řekla, že soubor čítající asi 30 členek má na ZŠ dobré zázemí a děti zde mají možnost se všestranně rozvíjet.

Po romských tancích i ohnivém flamenku parket zkrásněl vietnamskými děvčaty v růžových kostýmech s velkými vějíři – členkami souboru Sapa, jež zatančily na hudbu své domoviny kreaci vhodnou právě pro nastupující roční období. Píseň i tanec totiž evokovaly rozvíjející se broskvový květ. Děvčata byla vystřídána vietnamskými slečnami ze souboru D-code, který Na Vlachovku přijel až z Ústí nad Labem. Ty svým mladickým šarmem a barevnými stuhami doslova rozvlnily sál. A ušlechtilý tanec doplnil ušlechtilý hlas v podání čínské zpěvačky Xinyi Lin. Zkrátka, krása a mládí střídaly - krásu a mládí.

Pokud děti tančí, znamená to mír

Na společném odpoledni si vzala slovo i sympatická místopředsedkyně Svazu vietnamských žen žijících v ČR paní Tran Thi Nga, která pozdravila přítomné (rozhovor s paní Nga přineseme příště). Mezi účastnicemi byla i Tatiana Engelová, ruská fytofarmaceutička, která svůj profesionální um věnuje prodloužení aktivního věku života. »Děti jsou pro mne projevem míru. Když vidím tančit tak krásné mládí, znamená to, že svět není ztracen,« svěřila se nám po zhlédnutí kulturního programu.

I další účastnice byly spokojeny, a bylo lhostejno, zdali Na Vlachovku přijely z velké dálky, či byly »domácí«. Co se líbilo Anně Šimůnkové z LKŽ z Prahy 8? »Nejvíce vystoupení vietnamských přátel. Sama jsem byla na malé exkurzi v centru Sapa v Praze a viděla jsem, jaké zázemí mají Vietnamci v tomto svém malém ‚městečku‘«. Její postřehy sdílí i Jana Spilková z LKŽ Praha 4. »Jako vždycky je nálada mezi ženami dobrá a dotvrdili to i hoši z kapely Valašská družina, kteří nám bezvadně hráli k poslechu i tanci«. I Františka Střížová z LKŽ Brno byla z akce nadšena. »Jak v parlamentu (na semináři pořádaném ve sněmově za účasti poslankyň a poslanců KSČM – informovali jsme včera), tak zde se nám líbilo. Děvčata se přijela pobavit, zatančit a zazpívat,« řekla naší zpravodajce.

Ženské fórum Lady 21. století

Před blížícím se svátkem Osmého března uspořádalo Ruské středisko vědy a kultury v Praze první březnové úterý ženské fórum nazvané »Lady 21. století«. Prý poprvé za jeho 40letou historii. Připomeňme, že právě v Ruské federaci zůstal MDŽ velmi oblíbeným a všeobecně uznávaným svátkem a organizátoři se rozhodli uspořádáním fóra udělit »hezčí polovině lidstva« dárek v podobě přednášek žen (a také jednoho muže), reprezentujících různé profesní či zájmové sféry.

O svých zkušenostech stavitelky a stavební podnikatelky hovořila Ljudmila Luškinová, autorka knihy »Businesswomen 90. let aneb Zlatá rybka«. Zajímavé bylo vystoupení novinářky a spisovatelky, šéfredaktorky týdeníku Inform-Praha Natálie Skakunové na téma »Proč není mateřství pro ženu 21. století prestižní«. Platí totiž, že čím vyšší má žena životní úroveň, tím méně porodí dětí. Přitom rozum velí, že by tomu mělo být naopak. Ostatně, co je obsahem mainstreamových ženských časopisů? Móda a kosmetika, ale nikoli podpora rození dětí, dodala.

Mezi vystupujícími byly také reprezentantky českých žen, z nichž vynikla cestovatelka Kateřina Mandulová, mladá advokátka, která kompenzuje svou profesi adrenalinovou zábavou – cestováním autostopem po světě. O své tříměsíční cestě z Prahy do Vladivostoku (12 000 km) dokonce napsala knihu. Ve svém vystoupení, při němž vyprávěla příhody ze své neotřelé cesty, se vyznala, že je dobrodružkou a Rusko představuje veliký prostor pro nezávislého cestovatele.

Naše ohlédnutí za mezinárodními setkáními, jež se letos u příležitosti MDŽ konala – vedle desítek a stovek dalších konaných po celé naší vlasti – zakončeme myšlenkou Mariny Solovarovové, účastnice fóra Lady 21. století: »Pokud žena ví, proč žije, překoná jakoukoli krizi.« Ať už krizí míníme peripetie či těžkosti osobních životů žen, nebo bídu, těžké životní podmínky a rozvrat společenských poměrů, které ženám a jejich rodinám rozhodně nesvědčí, mohl by být Marinin citát mottem pro práci a život všech nás - žen, jejichž srdce bije nalevo.

8. 3. 2011 Monika HOŘENÍ

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář