Jdi na obsah Jdi na menu
 


MDŽ je mezinárodně uznávaný svátek

4. 3. 2010

PRAHA – Mezinárodní den žen (MDŽ) patří i po sto letech k mezinárodně respektovaným svátkům.

Po celém světě, stejně tak jako v České republice, totiž stále existují důvody, proč si jej připomínat a požadovat vyrovnání práv, povinností a přístupů žen a mužů. Včera to uvedly představitelky České ženské lobby.

»Mezinárodní den žen je celosvětově respektovaným svátkem, který slaví OSN či Evropská unie. Je na čase, abychom si i my v České republice přiznali, že se jedná o významný den oslavující aktivismus usilující o emancipaci a rovná práva žen,« uvedla předsedkyně České ženské lobby Alexandra Jachanová-Doleželová. Podle ní chce Česká ženská lobby oslavami MDŽ mimo jiné upozornit na další důležitá výročí významných dokumentů věnujících se rovnosti žen a mužů, jež se ČR zavázala dodržovat. »Snahy žen (a mužů) po celém světě v uplynulých sto letech směřují k získání rovného postavení a rovných příležitostí. Stejná práva ovšem ženy získávají velmi pozvolna,« uvedla Jachanová-

Doleželová. Podle ní mají sice ženy v České republice volební právo, ale hovořit o rovnosti nelze.

»Ženy si svátek MDŽ pochvalovaly, neboť jim aspoň jednou za rok mohli muži vyjádřit poděkování za vše, co ženy dělají navíc,« uvedla pro Haló noviny předsedkyně Rady Levicových klubů žen ČR Suzane Exnerová. Podle ní dnes média svátek žen převážně haní, a to jen proto, že znevažují vše dobré, co tady za socialismu bylo.

Jak připomenula Petra Kubálková, vedoucí Centra ProEquality, tradice oslav MDŽ se odvíjejí od stávky 15 tisíc newyorských švadlen v roce 1908, které žádaly volební právo a konec diskriminace v práci. V roce 1910 Socialistická internacionála na svém zasedání v Kodani proklamovala svátek na počest hnutí za práva žen a pomoc k dosažení univerzálního hlasovacího práva. Organizace spojených národů uznala MDŽ v roce 1975 a od té doby se slaví po celém světě jako den mezinárodní solidarity žen všech zemí. K oslavám 100. výročí MDŽ chystá Česká ženská lobby týden akcí od 8. do 12. března.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář