Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bez podílu žen se společnost neobejde

15. 3. 2010


PRAHA – Podle kalendáře bylo již po svátku Řehoře a do Čech měl přiletět čáp od moře jako první posel jara,

ale paní Zima ukázala, že se lehce nevzdá svého chladného žezla. Avšak jaro zvěstovalo teplo ženských srdcí, které se uplynulou sobotu scházely do budovy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, aby tu v Síni státních aktů oslavily jeden z nejkrásnějších svátků v historii lidstva – Mezinárodní den žen (MDŽ). Od jeho vyhlášení letos uplynulo sto roků.

Na slavnostní setkání, uspořádané Republikovou radou Levicových klubů žen (RR LKŽ) a Poslaneckým klubem KSČM, přišlo kolem půldruhé stovky žen, činorodě pracujících v LKŽ po celé České republice, odborářek. Byly tu mámy, babičky a prababičky a každá dostala malý dárek. Samozřejmě nechyběly ani květiny. Suzana Exnerová, předsedkyně RR LKŽ, přivítala mezi hosty chargé d´ affaires Kubánské republiky v ČR Bárbaru Elenu Montalvo Alvarez, šest žen ze severu a jihu  Čínské lidové republiky – měst Xi´an a Šanghaje, které v naší zemi pracují. Přítomni byli též poslanci KSČM Jiřina Fialová, Václav Exner a Milan Bičík.

Národní umělkyně Jiřina Švorcová přednesla báseň Františka Hrubína »Dřevo se listem odívá« a krásnou atmosféru oslavy navodil Dětský pěvecký sbor žáků ze Základní školy v Dalovicích na Mladoboleslavsku, jehož pilířem je ředitel školy Josef Musil.

Přítomným ženám poblahopřál k jejich svátku místopředseda ÚV KSČM Josef Skála. Poukázal na snahy, pošpinit a znevážit MDŽ a zcela jej vymazat z kalendáře. »A přesto tento svátek přežil,« zdůraznil. »Je velkou výzvou všem, kteří si přejí lepší svět,« uvedl. Všechny velké problémy dneška mají i ženský rozměr. Ten je velice zvláštní a specifický, a měl by být vyslyšen a respektován, neboť společnost se neobejde bez podílu žen na řešení problémů, jež společnost tíží a devastují, pravil Skála.

Ženy požádal, aby KSČM pomohly formulovat jejich etický rozměr, a to tak, aby promluvil nejenom do duše komunistů, ale všem lidem v České republice. Dějiny posledních sto, stopadesáti let jsou podle místopředsedy v podstatě dostihy mezi pokrokem a pohromou. »Velmi bych si přál, abychom tentokrát ony dostihy vyhráli, aby pokrok byl rychlejší než všechny tragédie, neboť tentokrát by tragédie mohly být opravdu kataklyzmatické. Pojďme udělat všechno, abychom v těchto parlamentních volbách porazili pravici,« vyzval. KSČM musí umět ČSSD tlačit zleva, přimět ji k tomu, aby se zasadila o lepší život velké většiny lidí v naší zemi a především žen, které na krizi doplácejí.

Milan Bičík, místopředseda Poslaneckého klubu KSČM, složil ženám obdiv za to, jak přijímají nejen úspěchy, ale jak se dokážou vyrovnávat i s nezdary. Připomněl, že sedmičlenné zastoupení žen v poslaneckém klubu není možná ideální, ale ve sněmovně je výrazně nadprůměrné a pět žen je také ve vedení klubu. »V poslední době svádíme ve sněmovně boj za navrácení dřívější výše mateřského příspěvku, za proplácení nemocenské i v prvních třech dnech nemoci, za úplné zrušení poplatků ve zdravotnictví a současně i snížení doplatků na léky, za zrušení tzv. stropů na zdravotní a sociální pojištění. Za legislativní zajištění existence a uchování lékařské služby první pomoci.« Bičík vyslovil naději, že po letošních květnových volbách do parlamentu bude Poslanecký klub KSČM ve sněmovně ještě početnější.

Bičík podotkl, že restaurace kapitalismu a důsledky její ekonomické krize řešení ženských otázek nijak nenahrávají. Přitom vyvstávají nové starosti především ve fungování rodiny, jako je například ochrana našich dětí nebo vnoučat před negativním působením médií, před pokřivováním opravdových lidských hodnot. »Společně s vámi bych byl rád, kdyby se tak, jako je váš svátek předzvěstí a symbolem jara, stal také předzvěstí posunů a změn na politické scéně. Předzvěstí sociálnější, řadovému občanu spravedlivější a přívětivější politiky našeho státu,« zdůraznil.

15. března 2010, Jan JELÍNEK

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář